تو را به این خاطر می‌بخشم که کامل نیستی.

 

 

شرمنده ی همه دوستانی که این مدت لطف داشتند سر زدند و پیام گذاشتند! تا اوایل خردادماه نمی تونم پاسخگوی پیام هاتون باشم . همین جا از همه عذر خواهی می کنم و در اولین فرصت لطف همگی رو جبران خواهم کرد.

فعلاً خدا نگهدار

 

وقتی جوون بودم دوست داشتم هرکس دیگه‌ای باشم به جز خودم. دکتر برنارد گفت اگر توی یک جزیره تنها بودم، مجبور می‌شدم به همنشینی با خودم عادت کنم. گفت باید با خودم کنار بیام. با تمام عیب و نقص‌ها، ما خودمون عیب و نقص‌ها را انتخاب نمیکنیم. اونا بخشی از وجود ما هستند و باید باهاشون کنار بیایم.

مری و مکس

 

نمی خوام مال من باشی فقط دستات همین بسه

برای اون کـه آواره اس خیـال سـرزمین بسـه

 

بستنی قیفی کاله با طعم شکلات را هنگام مطالعه این سطور فراموش نکنید!

 

بهترین فیلم هایی که سال گذشته دیدم :

اصلا چی شد به این نتیجه رسیدم بهترین فیلم هایی رو که سال گذشته دیدم معرفی کنم.

حدودا پنج سال پیش بود که فیلم دنی سگه با بازی استثنائی جت لی رو دیدم . کارگردانش لوئیس لتریر بود با موسیقی متن فوق العاده massive attack که یه جورایی نمی تونستی درگیرش نشی!

هرچند تاکید من بیشتر روی بازی شخص جت لیه تا کارگردانی و روایت فیلم.

 

برف آمد مرا به من ببرد

می پریدم به جوی مثل سگی

پاچه ات را بگیر گل نشود

خانه ام را بجوی مثل سگی

 

چند شب پیش فرصتی پیش اومد تا این سه فیلم رو دوباره ببینم :

Danny the dog , Kill Bill Ι&Π

داشتم به شخصیت پردازی و مطالعه های رفتاری فکر می کردم، اینکه بازی جت لی چقدر درگیر کننده و تاثیر گذاره، چه طور شخصیتی رو خلق کرده بود همزمان از یک سگ، یک پسر بچه، یک مرد با احساسات سرکوب شده و یک انسان نیک سرشت... بعد یاد فیلمی افتادم که با دیدنش چند روز ذهنم واقعا درگیر بود . قوی سیاه با بازی خیره کننده ناتالی پورتمن که هنوز هم مثل اون دختر بچه نوجوون تو فیلم لئون جذابیت، معصومیت و جسارت رو با هم داره. همون طور که همه می دونین کارگردان این فیلم دارن آرونوفسکی است که سعی کرده با نیم نگاهی به زندگی گذشته خواهرش در رقص باله و نوعی ادای دین در روایتی مهیج و روانکاوانه پاره ای از زندگی دختری رو به تصویر بکشه که مثل هزاران چهره مطرح دنیا حاضره همه چیز رو فدای پرفکت بودن بکنه این حرف چیزی هست که نینا در سکانس پایانی فیلم به توما می زنه !

خواهی نخواهی با دیدن این فیلم به یاد دیگر فیلم ماندنی آرونوفسکی با عنوان کشتی گیر میفتین که اون هم روایتگر زندگی شبه قهرمان هایی است کهاز دوران شکوهشون دور افتادند، فقط باید باشند و اونچه که توقع دیگران هست رو برآورده کنند.

شما در حین تماشای قوی سیاه هرگز به اطمینان نمی رسین و نمی تونین ایمان داشته باشین چیزی که دیدید واقعا اتفاق افتاده یا زاییده ذهن متوهم نینا است.

 

... تمام زیر سرم بالش دوتا پرنده ی مصنوعی

که چرخ می زند از شب ها به خواب راهه ی ممنوعی ...

 

مهدی موسوی هم در پست قبلیش نگاهی به این فیلم انداخته از اینجا بخونیدش.

بهترین فیلم طنزی که سال 2010 دیدم فیلم رد (RED) با بازی بوروس ویلیس و بازیگر همیشه در صحنه J مورگان فریمن هست، به کارگردانی رابرت چانتک که تمی اکشن و کمدی رو برای شما به نمایش میذاره. اسم این فیلم در حقیقت کوتاه شده عبارت «retired, extremely dangerous» به معنی بازنشسته و بسیار خطرناکهست که به عنوان مهر روی پرونده فرانک موزس که حالا دیگه یه جورایی بازنشسته شده و برای سازمان سیا خطرناکه زده شده.

در ژانر کمدی/ درام حتما جایی برای فیلم مرد جدی پیدا می شه . داستان زندگی یک استاد دانشگاه که با تصمیم همسرش برای جدایی، زندگیش در آستانه فروپاشی قرار می گیره. این فیلم یک کمدی سیاهه که تا حالا نامزد دو جایزه ی اسکار شده!

 

می خوام خواب باشم همه عمرموُ

غمت دست می شه تکونم می ده

یه آینه می ذاره جلو صورتم

منِ واقعیموُ نشونم می ده

 

با اطمینانی قلبی عنوان بهترین انیمیشن رو به مری و مکس می دم هرچند این فیلم ساخته 2009 هست و اکثرا انیمیشن آپ رو به عنوان بهترین معرفی کرده اند با این حال من روی حرف و انتخابم پافشاری می کنم به لحاظ عمق روایت و شخصیت پردازی فوق العاده کاراکترها، دیالوگ و مونولوگ های شدیدا فلسفی و عمیق این فیلم.

مری و مکس یک انیمیشناستاپ-موشن هست به کارگردانی آدام اِلیوت و با صداپیشگی فیلیپ سیمور هافمندر نقش مَکس و تونی کاللتدر نقش مری .

اگر تا حالا موفق به دیدنش نشدین باید بگم چیز زیادی رو از دست دادین پس هر چه زودتر تهیه اش کنین و لذتشو ببرین !

 mary & max

مردم به خدااعتقاد دارن. چون سوال‌های پیچیده‌شون جواب داده میشه. مثل اینکه جهان چگونه شکل گرفته؟ آیا کرم‌ها به بهشت میرن؟ و اینکه چرا پیرزن‌ها موهاشون آبیه.

همان فیلم

/ 304 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا بحرینی

دمت گرم و سرت خوش باد[گل]

زهرا بحرینی

دمت گرم و سرت خوش باد [گل]

رضا طبیب زاده

سلام به روزم با: - عذرخواهی... - زندگی دوگانه ورونیکا (هیچ ربطی هم نه به کیشلوفسکی داره نه حتی به ورونیکا!!) - شاید شعر... - سایت انجمن علمی بخش جامعه شناسی دانشگاه شیراز همچنان به روز می شود... - باران باران... منتظرم. پیروز باشید.

رامین اعلایی

سلام دوست خوبم.ممنون که سر زدی...سر می زنم به وبلاگت از این به بعد

محمد شعبانی

از ما چه مانده؟ غیر احساس ترک خوردن حسی که دائم توش می میری و می پوسی از ما چه مانده؟ غیر عکس عده ای خوشحال آنرا بغل می گیری و با گریه می بوسی سلام خانم تفنگ ساز چند وقتیست به روزم با تشکر

حمیدرضا مجیری

سلام چهارمین مجموعه شعر آقای"حسین مزاجی"با عنوان"ارجا"در نشر چشمه منتشر شده است. با مطلبی در همین مورد به روزم و منتظر نقد شما. با احترام

محمّد نقیان

سلام سرکارخانم تفنگ‌ساز بزرگوار امیدوارم که موفق و سلامت باشید. هروقت تشریف آوردید، ما رو هم از قلم نندازید و گوشه‌چشمی داشته باشید. در پناه خدا باشید[گل]

زهرا موسوی

تصاویری از مناظره ی دکتر سید مهدی موسوی در روز چهارشنبه ۲۸/۲/۹۰ در دانشگاه فردوسی مشهد پیرامون غزل پست مدرن .بفرمایید